Bude se nést konec roku ve znamení propouštění?
Během koronavirové pandemie se zvedla míra nezaměstnanosti o několik procent. Je však třeba konstatovat, že prognózy byly daleko horší, než jak to ve skutečnosti bylo. Podle analytiků mělo dojít k daleko větším skokům, co se míry nezaměstnanosti týče. S příchodem druhé vlny však vznikají další prognózy a je nyní otázkou, jestli se tedy spíše konec roku nebude nést ve znamení jednoho vyhazovu za druhým.
S příchodem druhé vlny opět přišel takzvaná lockdown čili většina firem přestala fungovat. Musely mít zkrátka zavřeno. Výrazně se omezil kontakt s lidmi, což vedlo kupříkladu ke zvýšení digitalizace. Je nyní otázkou, jak to bude s mírou nezaměstnanosti. Bude křivka ke konci roku výrazně růst?
Vývoj není zcela jasný
Analytici si však nejsou úplně jistí. Očekávají, že pohyby začnou během podzimu zaznamenávat, ale je otázkou, jestli bude křivka nezaměstnanosti růst rychlým tempem. Na míře nezaměstnanosti se podílí i balíčky pro podnikatele od státu určené na záchranu nejen jich, ale také jejich zaměstnanců. Také se na nezaměstnanosti podílí prakticky všechno, co vláda vyhlásí.
Analytici spíše očekávají, že bude zrádný začátek příštího roku. Ne každý firma se přehoupne do nového hospodářského roku, mnohé firmy bohužel zkrachují. Zejména se analytici obávají o hoteliéry a také restauratéry – pravděpodobně z nich většina zkrachuje.
Kdo je nejvíce v ohrožení a kdo naopak nikoli?
Nabízí se otázka, kdo je aktuálně v ohrožení a kdo naopak nikoli. Kupříkladu ohrožení jsou zmiňovaní hoteliéři nebo restaurace či obecně gastronomický průmysl. Také je ohrožen i cestovní ruch, jemuž tržby poklesly o prakticky sto procent.
Na druhou stranu se daří rozvážkovým službám, také velkým internetovým obchodům nebo také řemeslům, které i přes uzavření většiny obchodů dál fungují beze změn.