Chyby, které stojí OSVČ kompenzační bonus
Koronavirus se nekale podepsal na životech mnoha z nás. Zatímco někteří přišli o práci, jiní pracovat nemohou nebo došlo k výraznému omezení jejich pracovní doby. Jelikož se z důvodu nemoci výrazně omezily příjmy, případně někteří na nějakou dobu přišly o veškeré své příjmy, rozhodl se stát těmto lidem vypomoct. Mluvíme zejména o osobách samostatně výdělečně činných čili o OSVČ, kteří nepracují na klasickou pracovní smlouvu. Těm se rozhodl stát trochu vypomoct, a to pětistovkou za den.
Pokud i vás postihla koronavirová krize, pokud nemůžete vykonávat svou práci nebo pokud došlo k výraznému omezení vaší práce nebo poskytovaných služeb, můžete o bonus požádat. Aby vám však bonus byl udělen, nesmíte se dopustit chyb, kterých se dopouští řada OSVČ. Víte, o jakých chybách je nyní řeč?
Nedostatečná identifikace OSVČ
Řada osob samostatně výdělečně činných má jeden problém, a sice při vyplňování žádosti o kompenzační bonus nevyplnili dostatečné množství údajů. Buď nezadali daňové identifikační číslo (případně rodné číslo), nebo jej vyplnili, ale špatně. Proto pokud žádáte o takzvanou pětadvacítku, neměli byste na tuto důležitou informaci zapomenout.
Žádost se podává opakovaně a několika způsoby
Finanční správa dává doslova na výběr všem osobám samostatně výdělečně činným – buď pošlete žádost emailem, přes datovou schránku nebo poštou. Jenže mnozí lidé se domnívají, že jim žádost asi nepřišla, pokud se peníze neobjeví na bankovním kontě do pár dnů. Jenže pravdou je, že tím, že podáváme žádost opakovaně, si jenom pěkně zavařujeme. Proto neposílejte více žádostí na jednu osobu, ale pošlete jen jednu, která bude schválená.
Chybí číslo účtu
Finanční správa opravdu nemůže poslat peníze v případě, že jste do žádosti neuvedli číslo účtu. Pokud jste ho uvedli, před odesláním si zkontrolujte, jestli číslo účtu nechybí, jestli je napsané správně i s případným předčíslím.