O své finance se starejte pořád
Kde ušetřit, jak hospodařit, kam investovat, co si pojistit a čím financovat bydlení? To, jak se starat o vlastní peníze a jak s nimi co nejlépe naložit není jednoduché, ale jde to. Záleží také na tom, zda se obrátíte na pomoc nějakého odborníka, nebo to necháte ve vlastní režii.
Co vidět na výplatní pásce?
Na výplatní pásce necelých dvanáct tisíc korun čistého. Copak se z toho dá něco ušetřit? Téměř vše padne na domácnost, bydlení, stravu, jízdné atd. A co když se nečekaně porouchá pračka, nebo Vám přestane jet automobil, který nutně potřebujete ke své práci? Nemáte žádné rezervy? Kde na to vzít a nekrást. Přitom člověk denně utrácí spousty peněz, aniž by to uvědomoval a věřte, že to je i Váš případ. Takových momentů je tolik, že je ani nepostřehnete. Ne všichni si vedou podrobné rodinné účetnictví. Kdyby ano, zřejmě by se podivili, kolik peněz proteče za rok doslova mezi prsty. Dnes žijeme ve velkých extrémech a je dobré se na ně připravit jak psychicky, tak finančně.
Tvořte rezervy
Alespoň malé rezervy v hospodaření s penězi má většina domácností. Sto či dvě stě korun měsíčně se dá ušetřit na jídle, na koníčcích i osobní spotřebě. Může se ze stokoruny odkládané měsíčně stranou zbohatnout? Ano, ale nebude to hned. V dlouhém časovém období se peníze rozmnoží až nečekaně. Při sto korunách měsíčně, tedy 3,3 korunách denně, ukládaných do penzijního fondu po dobu třiceti let člověk naspoří při šestiprocentním zhodnocení vkladů, kterého fondy průměrně dosahují, zhruba 150 tisíc korun. Patnáct set korun měsíčně, tedy 50 korun denně (což je například krabička cigaret, láhev stolního vína nebo svačinka v rychlém občerstvení) zasílaných na účet stavební spořitelny, se díky státní podpoře rozmnoží za pět let na 120 tisíc korun, a to už stojí za zvážení, ne?? Najděte si čas na práci s vlastními penězi a vstupte s investicí na trh na tak dlouho, jak Vám to bude vyhovovat. Nedůvěřujte slepě rádoby odborníkům a řiďte se i vlastním rozumem.