Platíme vyšší daně než Švédi
Každým rokem přijde v životě každého Čecha nepříjemná událost. Jedná se zejména o začátek roku, protože je nutnost platit daně. Zaměstnanci to mají o něco jednodušší, protože se jim daň strhává z platu. Někdy se však mohou těšit na oblíbenou vrácenou daň, ale nebývá to rok co rok. Podnikatelé to mají o něco složitější, protože daňové přiznání není mnohdy lehké vyplnit. Najednou si často uvědomí, že jejich účetnictví není zrovna v takovém pořádku, v jakém by mělo být, a tak se přiznání k dani stane záležitostí na týden, nikoliv pouze na jeden den.
Podle aktuálních odhadů se nyní navíc ukázalo, že Češi platí na daních opravdu mnoho. Jedná se o zemi, která je jednou z těch, v nichž obyvatelé platí nejvyšší daně z práce na celém světě. Toto zjištění nám nabídla studie OECT, která se zkoumáním daňového zatížení zabývá. Podle ní je navíc naše krásná česká země osmou na světě, kde se platí nejvyšší daň. Překonali jsme tak například i Švédsko nebo Norsko, které byly vysokými daněmi naprosto proslulé.
Kolik je průměrné daňové zatížení mzdy?
Co se týče čísel, průměrné zatížení mzdy je v zemích zhruba šestatřicet procent. V Česku se však jedná o mnohem vyšší číslo, a sice o třiačtyřicet procent. Nejvíce se na tomto čísle podílejí například sociální odvody odváděné zaměstnancem. Ty totiž tvoří hned větší polovinu, a to pětadvacet procent a půl. Pokud bychom se měli zabývat i součty, tak v součtu s odvody, jež jsou odváděné zaměstnancem, se jedná o třicet tři procent.
Během loňského roku se v České republice pouze na zdravotních a dále také na sociálních odvodech zaplatilo rekordních čtyři sta patnáct miliard korun. Ovšem stále na tom nejsme tak hrozně, jako například v Belgii, kde se daně platí nejvyšší. Tam si stát vezme dokonce čtyřiapadesát procent z toho, co na zaměstnance zaměstnavatel vydá. Nejmenší daně jsou však například na Novém Zélandu nebo třeba v Chille. V Evropské unii je zemí s nejnižšími daněmi například Irsko. To nedosahuje ani třiceti procent.