První nebankovní půjčka a její historie
Jistá potřeba si půjčovat od jiných je zde snad odjakživa. Začalo to půjčováním různých nástrojů, zbraní či oblečení třeba formou směny za potraviny. Postupem času se tyto veškeré tak trochu méně evidentní půjčky postupně proměnili v dnešní peněžní transakce. Proto se pak přistoupilo k nutnosti vytvořit zákony a modifikovat je pro potřeby dnešní vyspělé moderní společnosti. První formy bankovnictví a peněžních systémů sahají daleko v minulosti. Záznamy o různých bankovních systémech pochází již ze staré Babylonské říše. Postupem času pak současně vznikalo také placení daní, což podpořilo celý systém.
Například ve starověkém Egyptě byla tato situace podobná. Ještě o kus dál se bankovnictví posunulo také v době starověkého Řecka, kde vznikl peněžní systém. Na těchto stejných principech je již postaven celý dnešní finanční svět. Hlavním rozdílem je však fakt, že se dnešní banky a celkově bankovnictví ještě více přesunulo spíše do soukromého sektoru. Tak začaly vznikat také první nebankovní půjčky. Bankovní systém, jak ho známe dnes, je jiný než dříve. Třeba ona zástava nemovitosti vznikla už ve středověku. Tehdy se objevovali první lichváři, kteří poskytovali nebankovní půjčky za opravdu vysoké úroky. V tomto období byli jako lichváři označování všichni, co požadovali vrácení většího obnosu peněz, než byla jeho původní hodnota. Jako úroky se to tehdy neposuzovalo.
Od 16. století začalo postupné zavádění papírových peněz, které byly podobné dnešním dluhopisům. Bankovnictví, které známe v dnešní době, bylo postaveno tehdy na zlatě. S rozvojem nových bank, které již začaly nabízet půjčky s různými podmínkami, docházelo k současnému vývoji nebankovních půjček. Vždy byly variantou v jistém ohledu pro méně důvěryhodné klienty. Nebankovní půjčka nemá požadovat poplatky předem. Veškeré smluvní podmínky mohou být jasné úplně každému. Poskytovatel má nabízet úroky v odpovídající výši. Nesmyslně vysoký úrok by vás měl odradit již na první pohled.