Řemeslníků si začínají vážit. Jaké jsou jejich platy?
Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré. To potvrzuje i aktuální zaměstnanecká krize, díky které si konečně zaměstnavatelé začali vážit svých zaměstnanců. Ještě donedávna měli problém s přidáním na platech, ale nyní to problém není. Zaměstnavatelé se bojí, že by jejich schopní řemeslníci mohli odejít ke konkurenci, která jich má taky nedostatek, tudíž přidání na platech najednou není takovým problémem jako dřív. Kromě toho, že všechno zlé je k něčemu dobré, se taky potvrzuje rčení, že řemeslo má zlaté dno.
V současné době ve velkém chybí řemeslníků, kteří by byli šikovní a kteří by byli vyučení. Mnoho lidí se nyní vrhá do manažerských pozic, vždyť právě zde jsou místa „nejlépe placená“, ale pravdou je, že nejlépe placení jsou nyní řemeslníci, kteří vědí, co dělají a do čeho ťuknout.
Než přejdeme k tomu, kolik si řemeslníci v České republice v současné době vydělávají, je třeba zmínit, že nezaměstnanost je stále rekordně nízko, zatímco volných pracovních míst neustále přibývá. Aktuálně je volných čtvrt milionu pracovních pozic.
Jaké jsou mzdy řemeslníků?
O tom, že řemeslo má zlaté dno, vás už nyní přesvědčí i mzdy, které jsou v České republice nabízeny. Například mechanici a opraváři leteckých motorů si mohou v Praze a ve Středočeském kraji přijít až na 38 tisíc hrubého. Elektrotechnici si na stejném místě mohou přijít na 35 tisíc hrubého měsíčně. Co se týče kovářů, ti mají v hrubém ve zmíněných krajích zhruba třicet tisíc. A co montéři a opraváři technických vedení? Ti si sáhnou na slušných 32 tisíc korun hrubého platu.
Kromě mezd mají i skvělé benefity
Poptávka po řemeslnících je tak vysoká, že firmy začínají nabízet jene pohádkové platy, ale i skvělé benefity, které se ve většině případů odráží od délky praxe. Mnohé firmy jsou už tak zoufalé, že sáhnou i po čerstvých absolventech, které si sami zaučí.