Vyvarujte se pokutě, která je za ježdění na letních gumách!
Teplým dnům už dávno odzvonilo. Je nutné poznamenat, že by tu sluníčko mohlo ještě chvilku zůstat, ale je na druhou stranu načase, aby k nám zase na chvilku zavítala zima. Se zimou však přichází celá řada povinností – například povinnost přezout si gumy na automobilu. Je zvláštní, jak povinnost mít zimní pneumatiky není všude (například v Polsku je to jenom jakési doporučení, které nám může zaručit bezpečnější jízdu). V Česku je to však povinnost, za kterou se případně platí. Pokud se chcete vyvarovat nemalým pokutám, je třeba si přezout pneumatiky už nyní.
Pokud jste to ještě nezaznamenali, listopad nám přinesl celou řadu zajímavých zákonů a právních předpisů. Jedním z nich je to, že se mohou ti, kteří dělají domácí zabijačky, podělit s ostatními (skutečně to do nynějška nešlo). Dalším zákonem, který vešel v platnost, je ten, který říká, že od listopadu do března je povinné mít zimní pneumatiky na automobilu. Pokud se tak nestane, hrozí nemalá pokuta.
Jak velká hrozí pokuta?
Většinou se pokuta zastaví na dvou a půl tisíci korun. Kromě toho vám však může hrozit krácení nebo dokonce zmítnutí pojistného plnění z havarijního pojištění, což se rozhodně nevyplatí. Výměna zimních pneumatik netrvá dlouho, proto nelelkujte a nehrajte si s osudem.
Hloubka dezénu pneumatik:
Pokud se vám nechce kupovat pneumatiky nové, je zapotřebí zjistit hloubku dezénu pneumatik. Policisté na to samozřejmě dbají a hledí, u osobních automobilů musí být hloubka dezénu minimálně čtyři milimetry, u aut, které váží více jak tři a půl tuny, musí být dezén minimálně šest milimetrů.
Může nesprávné obutí vždy za autonehodu?
Jestliže se stane nehoda a zjistí se, že nějaký z automobilů měl letní pneumatiky, i když je vlastně zima, mnoho lidí ihned přisuzuje zavinění tomu s letními pneumatikami. Jenže nemusí to tak být. Jistě, letní obutí automobilů nepříznivě prodlužuje brzdnou dráhu vozidla zimních podmínkách, ale to neznamená, že se snad za nehodu může.